پارچه نسوز چیست

پارچه نسوز چیست

پارچه نسوز چیست

پارچه نسوز چیست؟

پارچه نسوز (Fire-resistant fabric) یک نوع پارچه است که با استفاده از فناوری‌ها و مواد خاص تهیه می‌شود تا از آتش‌سوزی جلوگیری کند یا باعث کاهش شدت آتش‌سوزی شود. این نوع پارچه‌ها معمولاً برای استفاده در محیط‌ها و شرایطی که خطر انفجار یا آتش‌سوزی وجود دارد، طراحی می‌شوند.

مزایای پارچه نسوز:

جلوگیری از آتش‌گرفتگی:

پارچه‌های نسوز به دلیل ویژگی‌های خود، در مقابل آتش بسیار مقاوم هستند و ممکن است آتش‌سوزی را به طور کلی جلوگیری کنند یا کاهش دهند.

ایمنی:

استفاده از پارچه‌های نسوز می‌تواند ایمنی کاربران را در محیط‌های خطرناک مثل معادن، کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و صنایع پتروشیمی افزایش دهد.

مقاومت به حرارت:

این پارچه‌ها معمولاً در برابر حرارت بالا و آتش مقاومت بالایی دارند و می‌توانند محافظت از کاربران در برابر آتش‌سوزی و صدمات جلوگیری کنند.

مقاومت شیمیایی:

برخی از پارچه‌های نسوز دارای مقاومت به مواد شیمیایی هستند و می‌توانند در برابر تماس با مواد شیمیایی خطرناک محافظت کنند.

زمان بازهمیافتن بیشتر:

پارچه‌های نسوز معمولاً دارای زمان بازهمیافتن بیشتری هستند و ممکن است در مقایسه با پارچه‌های غیر نسوز پس از استفاده طولانی مدت، کارایی بیشتری داشته باشند.

توجه داشته باشید که هرچند پارچه‌های نسوز از خطرات آتش‌سوزی محافظت می‌کنند، اما باید برای هر محیط خاصی، پارچه‌های مناسب و با استانداردهای معتبر استفاده شود. همچنین، پارچه‌های نسوز نباید جایگزین ایمنی‌های اضافی مانند لباس‌های حفاظتی یا تجهیزات ایمنی دیگر شوند.

تعریفی از پارچه نسوز:

ابتدا لازم است تعریف ساده‌ای از پارچه نسوز داشته باشیم. با توجه به استفاده فراوانی که همه ما از پارچه داریم، ذهنیت شناخت پارچه برای همه آشناست.

انواع مختلف پارچه را هم در طول زندگی شنیده و بعضاً بکار برده‌ایم. اما خاصیتی که باعث تمایز پارچه نسوز از سایر پارچه‌های معمولی دارد این است که به‌ علت الیاف و موارد اولیه خاص بکار رفته در تولید آن، مقاومت زیادی در برابر حرارت دارد.

البته با توجه به توانایی بشر در تولید انرژی‌هایی با میزان حرارت‌های بالا، هیچ پارچه‌ای نسوز نیست. اما آنچه به‌ عنوان نسوز به برخی پارچه‌ها اطلاق می‌شود به‌ علت مقاومت فراوان در برابر حرارت‌های زیادی می‌باشد که با حرارت‌هایی با دماهای معمولی قابل اشتعال نیست.

مواد اولیه در تولید پارچه نسوز اغلب الیاف‌های آرامید یا کولار، فایبر سرامیک، گرافیت، فایبرگلاس و … هستند. همین الیاف باعث مقاومت این پارچه‌ها در برابر حرارت و اشتعال شده که کاربردهای مختلفی دارند. بافت خاص از جنس پشم و ابریشم طبیعی خالص که به راحتی آتش نمی‌گیرند و همچنین وزن زیاد از عواملی هستند که مقاومت این پارچه‌ها را بالا برده و بعضاً در صورت شعله‌ور شدن، به آرامی می‌سوزند. البته در مواردی این قابلیت را هم دارند که آتش خود را خاموش نمایند. در این پارچه‌ها برای بالابردن مقاومت مکانیکی آن‌ها گاهی اوقات با مواد پلیمری پوشش می‌دهند و تک‌رشته‌های نازک فولادی را جهت تقویت الیاف آ‌ن‌ها بکار می‌برند.

 

انواع پارچه نسوز و نوار نسوز

این پارچه‌ها با توجه به این که در خاصیت‌های مختلفی با توجه به الیاف اولیه بکار رفته در آن‌ها دارند، در انواع مختلف تولید شده و کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه برخی از انواع پرکاربرد پارچه نسوز و نوار نسوز را نام برده و ویژگی‌ آن‌ها را تشریح می‌نماییم.

برزنت: جزء معروف‌ترین و محبوب‌ترین پارچه‌ها شناخته می‌شود. این پارچه برای عایق پشتیبان کوره، لایه محافظ جوشکاری، عایق‌کاری قالب‌ها مناسب است. دلیل آن هم مقاومت مکانیکی بالای پارچه است که مقاومت حرارتی تا 500 درجه سانتی‌گراد را نیز دارد.

سیلیکا: بنام پارچه نومکس هم معروف بوده و بیشترین کاربرد این نوع پارچه نسوز در صنایع هوافضا و تولید انواع موشک می‌باشد. این کاربرد به خاطر مقاومت بسیار در برابر حرارت‌های دمایی بالا و تا حدود 900 درجه سانتی‌گراد است. برای پارچه سیلیکون، مقاومت دمای لحظه‌ای تا 1400 درجه سانتی‌گراد هم وجود دارد. استفاده در تجهیزات آتش‌نشانی و همچنین جمع‌آوری گرد وغبار و تجهیزات تصفیه از دیگر کاربردهای پارچه سیلیکا می‌باشد.

آزبست: با نام پارچه فایبر فلون نیز شناخته می‌شود. بیشترین موارد مصرف پارچه آزبست برای حرارت‌گیری و عایق‌کاری ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، دیگ‌های بخار و … و همچنین تهیه لباس و دستکش‌های صنعتی می‌باشد. تحمل گرمایی آن در گریدهای مختلف تا دماهای 650 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.

سرامیکی: مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت‌های زیاد تا حدود 1093 درجه سانتی‌گراد و همچنین دوام و عمر مفید زیاد از ویژگی‌های پارچه نسوز سرامیکی است. از این پارچه‌ها در شرایط سخت الکتریکی و مکانیکی نیز استفاده می‌نمایند. در دو حالت مسلح یا سیم‌دار و ساده تولید می‌شود که مقاومت مکانیکی نوع سیم‌دار بیشتر از نوع بدون سیم است.

از علل پرکابرد پارچه سرامیکی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

انتقال حرارت پایین با داشتن وزن کم
قابلیت انعطاف‌پذیری زیاد در برابر شوک‌های حرارتی، مقاومت بالایی دارد.
مقاومت در برابر اغلب مواد شیمیایی و همچنین سایش و فشار الکترونیکی
محافظی برای کابل‌های فلزی
تقسیم‌کننده محیط داخلی کوره
پوشش مناسب و لایه رویی انواع لوله‌ها
مناسب برای محافظ درب‌ کوره‌هاکاربردهای زیر برای پارچه سیلیکونی مورد استفاده می‌باشد:

تهیه انواع بالشتک‌ها، البسه و دستکش‌های نسوز و همچنین تولید کیسه‌های نسوز
تولید نوار نقاله نسوز و پرده‌های حرارتی
عایق و محافظ روغن
ساخت و تولید منهول برای مخازن و سکوهای نفتی، پتروشیمی و نیروگاه‌ها
فایبرگلاس: تحمل دمایی 420 تا 560 درجه سانتی‌گراد را داشته که خود نیز دارای انواع مختلف ساده و فایبرگلاس فویل‌دار می‌باشد. نوع دیگر ضد آتش آن نیز فایبر فلون نام دارد که تحمل دمایی 73 درجه سانتی‌گراد زیر صفر الی 280 درجه سانتی‌گراد بالای صفر را دارد. پارچه نسوز فایبرگلاس مقاومت بالایی در برابر اشعه UV خورشید نیز دارد.

بازالت: تحمل میزان حرارت و گرمایی تا دمای 650 درجه سانتی‌گراد را دارد که در آزمایشگاه و تحت شرایط خاص تا دمای 720 درجه نیز مقاومت داشته است. در برابر اسیدها و بازها و همچنین حلال‌های سفیدکننده مقاومت بالایی دارد. پارچه بازالت به‌ علت عدم خطرات زیست محیطی، جایگزین مناسبی برای پارچه آزبستی می‌تواند باشد.

کاربرد های پارچه نسوز چیست؟

عایق حرارتی برای انواع کابل و شینگ‌ها
تولید البسه و دستکش‌های نسوز و آتش‌نشانی
محافظ پوششی سیم‌های حامل جریان الکتریکی
مناسب برای درزگیری و واشر و آب‌بندی

مشخصات و خواص پارچه نسوز

با توجه به بیان انواع پارچه‌های پرکاربرد نسوز در صنعت و … و بیان برخی ویژگی‌ها و خواص و همچنین کاربرد آن‌ها، در حالت کلی مشخصات پارچه‌های نسوز و نمد نسوز را به شکل زیر می‌توان بیان کرد که برابر با میزان مقاومتی که در برابر حرارت و دماهای بسیار بالا دارند، در ابعاد متفاوتی تولید و عرضه شده و کاربردهای مختلفی دارند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقاومت دمایی بالا بعضاً تا 1500 درجه سانتی‌گراد
انعطاف‌پذیری بالا و ضداسید و باز بودن
داشتن وزن اندک و خاصیت ضدروغن بودن
کاربرد به‌ عنوان عایق برای انواع نیروگاه‌های برق، دیگ‌های بخار، لوله‌ها، کارخانجات و ساختمان‌ها و نیز عایق‌کاری تأسیساتی
مقاومت بالا در برابر سایش، کشیدگی، فشار و حرارت
عابق مناسب فشار و جریان الکتریکی، عایق مناسب حرارتی
پرکاربرد در صنایع مختلف مانند کشی‌سازی، نظامی و هوافضا، کوره‌سازی و پتروشیمی و فولاد
به علت عدم اشتعال، مناسب برای دوخت پرده منازل، سایه‌بان، مراکز درمانی، چتر نجات، تهیه البسه آتش‌نشانی و خلبانی و هچنین اتومبیل‌رانان حرفه‌ای
مقاوم بودن در مقابل خوردگی و جریان

و در آخر 

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

و به شما پیشنهاد می دهیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

تماس: 09124482633

حجره اینترنتی:ایران صنعت پیشرو

واتساپ : 09124482633

ساعت کاری : 9 الی 18

آدرس : تهران , خیابان امیر کبیر، خیابان پامنار ، پایبن تر از سفارت ، پلاک ۳۸۹

مدیریت: حسین قربانی


خرید ورق نسوز تهران ، تولیدی نخ نسوز تهران ، قیمت نخ نسوز آزبست در تهران ، ورق نسوز صنعتی ، محصولات سیلیکونی در تهران ، قیمت شیلنگ سیلیکونی در تهران ، خرید شیلنگ سیلیکونی ، قیمت شیلنگ سیلیکونی ، خرید نوار سیلیکونی در تهران ، قیمت نوار سیایکونی در تهران ، فروش نوار سیلیکونی در تهران ، فروش نخ نسوز در تهران ، فروش ورق نسوز در تهران ، خرید نخ نسوز در تهران ، 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


انواع ورق نسوز بهترین نوع ورق نسوز تسمه استیل نازک تولید کننده ورق مسی تولید کننده ورق مسی تهران تولید کننده پارچه نسوز در تهران تولیدی سیلیکون نسوز تولیدی ورق نسوز تولیدی ورق کلینگریت تولیدی پارچه نسوز خرید انواع ورق فنری در تهران خرید انواع ورق نسوز تهران خرید تسمه فولادی در تهران خرید تفلون نسوز تهران خرید سیلیکون نسوز در تهران خرید سیم مفتول استیل در تهران خرید مفتول استیل خرید مفتول استیل تهران خرید مفتول استیل در تهران خرید ورق مسی خرید ورق مسی در تهران خرید ورق نسوز تهران خرید ورق نسوز در تهران خرید پارچه نسوز در تهران خرید پارچه نسوز سرامیکی در تهران ساخت واشر فلزی نسوز قیمت تفلون نسوز قیمت تفلون نسوز تهران قیمت تفلون نسوز در تهران قیمت سیلیکون نسوز قیمت سیم مفتول استیل تهران قیمت مفتول استیل قیمت مفتول استیل تهران قیمت ورق مسی قیمت ورق مسی در تهران قیمت ورق نسوز قیمت پارچه نسوز در تهران قیمت پارچه نسوز سرامیکی قیمت پارچه نسوز سرامیکی در تهران واشر فلزی واشر فلزی نسوز چیست ورق نسوز چیست پارچه نسوز کاربرد واشر فلزی کاربرد پارچه نسوز